Свет 06. октомври 2020. / 21:45

Двајца вработени во Белата куќа позитивни на Ковид-19

Двајца вработени во Белата куќа позитивни на Ковид-19

Еден ден по враќањето од болница на американскиот претседател Доналд Трамп во Белата куќа, медиумите објавија дека уште двајца вработени во Претседателството на САД се позитивни на коронавирусот.

Едниот е активен член на американските вооружени сили, кој го придружуваше Трамп на неговите патувања минатата недела, пишува Блумберг, повикувајќи се на неименуван извор.

Американските медиуми објавија дека вториот заразен со Ковид-19 е воен советник на Трамп.