Свет 06. декември 2018. / 10:18

Два авиони се срушија во морето кај Јапонија – се трага по исчезнати лица

Два авиони се срушија во морето кај Јапонија – се трага по исчезнати лица

Два авиона на американската морнарица се срушија во море недалеку од јапонскиот брег, пренесоа светските медиуми.

Пронајдени се две лица, а пет се водат како исчезнати.

Во соопштението на воените претставници наведено е дека се срушиле авионите од типот KC-130 и борбеното летало F/A-18.

– Инцидентот се случил кога авионите полетале од базата Ивакуни во Јапнија, за да ги извршат однапред закажаните вежби. – се наведува во соопштението.

Авионот-цистерна и авионот ловец на американските Маринци се срушиле во близина на брегот на Јапонија, пронајдени се две лица, а пет се водат како исчезнати.

Во соопштението на Маринците се наведува дека авионите паднале на околу 320 километри од брегот на Јапонија, а јапонските официјални лица изјавиле дека инцидентот се случил на околу 100 километри од јапонскиот брег, каде двата пилота се пронајдени.

Јапонските спасувачи пронашле еден од пилотите од авионот „F-18” и тој е во стабилна состојба. Информации за второто лице кое е пронајдено засега нема.

Причината за падот на двата авиони засега е непозната и започната е истрага. Потрагата по останатите пилоти и членови на екипажот се уште трае.