Свет 26. јуни 2020. / 16:45

Државата поважна од личните интереси: Данската Премиерка вторпат ја одложи венчавката

Државата поважна од личните интереси: Данската Премиерка вторпат ја одложи венчавката

Данската премиерка Метe Фредериксен уште еднаш ќе ја одложи својата венчавка, планирана за следниот месец, овој пат заради самитот на Европската унија на кој ќе се расправа за буџетот на европскиот блок.

Средбата на Советот во Брисел ќе се одржи во сабота во јули, кога ја планиравме свадбата. Сепак, морам да се грижам за мојата работа и интересите на Данска – напиша Фредериксен на Инстаграм, додавајќи дека таа и нејзиниот свршеник мора уште еднаш да ги променат своите планови за свадбата.

Ова е вторпат таа да ја одложи церемонијата на венчавка.

Фредериксен минатата година го одложи склучувањето на бракот поради националните избори, што беа одржани на 5 јуни, по што нејзината Социјалдемократска партија формираше еднопартиска, малцинска влада.

Фредериксен и нејзиниот свршеник Бо Тенберг се запознале во 2014 година, а се верени од 2017 година, објави весникот „Екстра Бладет“.

Данската премиерка изјави дека веројатно наскоро ќе успее да се омажи за својот долгодишен партнер и ја пофали неговата трпеливост.