Свет 09. февруари 2019. / 18:12

Доживотен затвор за седум лица во врска со нападите во Тунис во 2015-та

Доживотен затвор за седум лица во врска со нападите во Тунис во 2015-та

Туниски суд осуди седум лица на доживотен затвор за вмешаност во два напади во 2015 година, во кои загинаа повеќе десетици луѓе, повеќето странски туристи, јавија локалните медиуми повикувајќи се на судски претставник.

Во март 2015 година, 21 турист и еден туниски полицаец загинаа при напад на Националниот музеј Бардо во главниот град Тунис. Три месеци подоцна, 38 туристи, од кои повеќето беа Британци, беа убиени во напад во хотел во крајбрежниот град Сус.

Одговорноста за двата напади ја презеде милитантната група Исламска држава.