Свет 19. февруари 2021. / 09:28

Додека не се вакцинираат повеќето Американци, САД нема да донира вакцини

Додека не се вакцинираат повеќето Американци, САД нема да донира вакцини

Администрацијата на претседателот Џо Бајден нема да им донира на сиромашните земји вакцина против коронавирусот што САД ја набавија, пред да бидат вакцинирани повеќето Американци, изјави претставник на администрацијата.

Претседателот Џо Бајден ќе учествува на виртуелен состанок на Г7 на кој лидерите на најразвиените земји ќе разговараат за глобалната дистрибуција на вакцини до кои немаат пристап сиромашните земји, пренесува бриселскиот портал Политико.

Бајден се очекува да објави дека половина од четирите милијарди долари за вакцини ќе бидат насочени кон 92 сиромашни земји преку Ковакс, додека преостанатите две милијарди ќе бидат наменети за зголемување на производството на вакцини во следните две години.