Свет 19. септември 2019. / 22:25

Доаѓаат во Њујорк: САД им издаде визи на Рохани и Зариф

Доаѓаат во Њујорк: САД им издаде визи на Рохани и Зариф

САД им издадоа визи на иранскиот претседател и на министерот за надворешни работи, Хасан Рохани и Мохамад Џавад Зариф.

Како што соопшти Мисијата на Иран во Обединети нации, Рохани и Зариф ќе присуствуваат на годишната седница на Генералното собрание на ОН.

Зариф денеска изјави дека американскиот државен секретар Мајк Помпео се обидува „да го пролонгира издавањето визи” за иранската делегација.