Свет 21. октомври 2020. / 21:45

Чешка воведува порестриктивни мерки поради драстичното зголемување на бројот на новозаразени

Чешка воведува порестриктивни мерки поради драстичното зголемување на бројот на новозаразени
epa08344034 Cardinal Dominik Duka (C), Archbishop of Prague, stands on the balcony of Archbishop's Palace, next to Prague Castle, during performance of the Castle Guard Band at the courtyard of closed Prague Castle due to coronavirus measures in Prague, Czech Republic, 05 April 2020. According to the Castle Guard, they wanted to support all people those experiencing difficult moments during COVID-19 pandemic, especially those affected in crisis areas in Europe. The Czech government has imposed a lockdown in an attempt to slow down the spread of the pandemic COVID-19 disease caused by the SARS-CoV-2 coronavirus. EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Нови ограничувања во борбата против пандемијата на новиот коронавирус соопшти чешката Влада, вклучително и ограничувањата на слободното движење, откако серијата претходни рестриктивни мерки не успеаја да го забават наглиот пораст на бројот на нови инфекции.

Чешкиот премиер Андреј Бабиш се извини за мерките, но исто така рече дека, доколку не бидат преземени, чешкиот здравствен систем ќе „пропадне“ помеѓу 7 и 11 ноември.

– Немаме време за чекање, рече Бабиш. -Зголемувањето на нови случаи е огромно.

Ограничувањата ќе стапат во сила утре и ќе траат најмалку до 3 ноември.

Министерот за здравство Роман Примула детално објасни дека Владата наредила затворање на многу продавници, трговски центри и хотели. На луѓето ќе им биде забрането да ги напуштаат своите домови, со некои исклучоци.

Владините канцеларии исто така ќе го ограничат работното време. Според новиот режим, продавниците за храна и лекови, аптеките и бензинските пумпи ќе останат отворени.

Седумдневниот просек на нови случаи во Чешка во последните две недели се искачи од 29,59 случаи на 100.000 лица на 6 октомври, на 85,64 случаи на 100.000 лица во вторникот.

Од денеска во сила е претходно донесена мерка за носење заштитна маска на отворено и во автомобили.