Свет 15. февруари 2021. / 11:05

Чешка ја продолжи вонредната состојба

Чешка ја продолжи вонредната состојба

Владата на Чешка одобри продолжување на вонредната состојба за уште 14 дена поради лошата состојба со пандемијата на коронавирус, објави чешката телевизија.

Потегот беше направен од владата по договорот со регионалните гувернери на земјата.

Тие повикаа да се продолжи вонредната состојба откако парламентот пред два дена го отфрли продолжувањето на моменталната вонредна состојба.

Чешкиот парламент во четвртокот вечерта одби да ја продолжи вонредната состојба, односно предлогот на владата на премиерот Андреј Бабиш за продолжување на вонредната состојба по 14 февруари, и покрај предупредувањата дека здравствениот систем може да пропадне доколку се прошири вирусот.

Малцинската влада на Бабиш предупреди дека ако се укине вонредната состојба, повеќе нема да може да ги проширува ограничувањата за движење во земјата, вклучително и полицискиот час и забраната за јавни собир