Свет 31. март 2020. / 20:36

Бројот на смртни случаи од коронавирус во САД го надмина тој на Кина

Бројот на смртни случаи од коронавирус во САД го надмина тој на Кина

Во Кина досега се пријавени 3305 смртни случаи од Ковид-19, а смртните случаи денес во Соединетите држави достигна 3424 лица, пренесува ДВ.

САД сега се трети во светот во однос на смртните случаи за време на пандемијата, зад Италија (11.591) и Шпанија (8189).

Додека бројот на заразените и починатите се зголемува во Европа и во САД, драматично се намалува во Кина каде веќе се укинати строгите карантински мерки во многу градови и прогласија крај на епидемијата. Во последните 24 часа, Кина има регистрирано само 79 новозаболени, а САД дури 11.881.

Градот Њујорк, во моментов е центар на епидемија во Соединетите држави и се обидува да го олесни веќе преоптоварениот здравствен систем. Огромниот конвенциски центар во градот, како и тенискиот центар кој е домаќин на УС Опен, се претворени во привремени болници. Покрај тоа, воен болнички брод со 1.000 кревети е закотвен вчера во градското пристаниште.

Само во државата Њујорк се пријавени над 1.200 смртни случаи.