Свет 06. декември 2020. / 23:00

Бројот на починати од Ковид-19 во Италија надмина 60.000

Бројот на починати од Ковид-19 во Италија надмина 60.000

Бројот на смртни случаи од последиците од вирусот корона во Италија надмина 60 000, откако во последните 24 часа беа пријавени 564 смртни случаи, соопшти Министерството за здравство. Инфекцијата е потврдена кај 18.887 лица во последните 24 часа, што е помалку од 21.052 лица претходниот ден.

30.391 пациент заразен со корона вирус се лекува во болниците.

Уште 150 лица беа примени на одделите за интензивна нега и сега има вкупно 3.454.

Во Италија досега биле заразени 1,728 милиони луѓе, а починале 60.078 луѓе.

Во изминатите 24 часа биле тестирани 163.550 луѓе.

Прочитајте повеќе за ковид-19 и последиците од пандемијата во земјата и светот на страницата Коронавирус.