Свет 19. јануари 2021. / 11:51

Бразил започна вакцинација со кинеската вакцина „Синовак“

Бразил започна вакцинација со кинеската вакцина „Синовак“

Бразил започна вакцинација на населението против коронавирус со вакцина на кинескиот производител „Синовак“.

Имунизацијата почна во десет сојузни држави.

Националната агенција за мониторинг Анвиса итно ја одобри вакцината во неделата, а според министерот за здравство Едуардо Пазуело, вакцинацијата требаше да започне пет дена подоцна. Сепак, под притисок на јавноста вакцинирањето се случува порано од предвиденото.

Бразил е земја со 210 милиони жители, која има на располагање околу 6 милиони дози вакцина Синовак, имајќи предвид дека Рио де Женеиро постигна договор со кинескиот производител.

Претседателот Болсонаро постојано изразува презир кон кинеската вакцина, но неговата влада го избра „Синовак“ по неуспешниот план за увоз на 2 милиони дози на вакцината произведена од АстраЗенека во соработка со Универзитетот Оксфорд од Индија.