Свет 18. март 2020. / 10:11

Борел објасни дека привременото ограничување на влез во ЕУ е да се заштитат сите

Борел објасни дека привременото ограничување на влез во ЕУ е да се заштитат сите

Високиот претставник на Европска Унија за надворешна работи и безбедност Жозеп Борел изјави дека привремената мерка за рестрикција на влез на граѓани од трети земји во ЕУ е начин да се забави ширењето на новиот корона вирус.

На овој начин ќе ја забавиме трансмисијата од други земји по враќање на патниците. Ова мерка е со цел да се заштитиме сите – напиша Борел на Твитер.

Тој повика на глобална сорботка за решавање на предизвиците од пандемијата.

Зачувување на меѓународниот мир, стабилност и безбедност сега е позначајно од кога било – истакна Борел.

Тој најави дека состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ во Брисел следната недела ќе се одржи преку видео-конференција.