Свет 23. ноември 2020. / 19:45

Бајден откри кои ќе ги извршуваат високите функции во неговата администрација

Бајден откри кои ќе ги извршуваат високите функции во неговата администрација

Новоизбраниот претседател на САД, демократот Џо Бајден денеска ги откри своите номинации за високи национални безбедносни позиции во неговата администрација. Бајден потврди дека Ентони Блинкен (58) ќе биде американски државен секретар.

Аврил Хаинс, доколку биде потврдена, би влегла во историјата како прва жена шеф на американска разузнавачка заедница. Бајден исто така планира да го номинира Алехандро Мајоркас да биде првиот латино секретар на Одделот за домашна безбедност.

Комплетна листа (досега):

Државен секретар: Тони Блинкен.

Советник за национална безбедност: Џејк Саливан

Директор на национално разузнавање: Аврил Хаинс

Секретар за Министерството за домашна безбедност: Алехандро Мајоркас

Амбасадор на САД во ОН: Линда Томас-Гринфилд

Специјален претседателски пратеник за клима: Џон Кери

Списокот се очекува да биде објавен денеска на настан во Делавер.

Ниту Саливан ниту Кери нема да бидат сослушувани, но тоа го внесува Кери во администрацијата во она што веројатно ќе биде важна улога.

На списокот не е вклучен изборот на Бајден кој ќе биде шеф на Пентагон, избор што може да предизвика интензивен надзор од антивоените и прогресивни демократи.

Сите шестмина номинирани од Бајден, извршуваа високи функции во администрацијата на Обама.