Свет 08. февруари 2021. / 08:45

Бајден: Ќе биде тешко да се вакцинира 75 проценти од населението до лето

Бајден: Ќе биде тешко да се вакцинира 75 проценти од населението до лето

Американскиот претседател, Џо Бајден, денеска изјави дека ќе биде тешко САД до крајот на летото да го достигнат имунитетот на стадо, што конкретно значи дека најмалку 75 проценти од населението да е вакцинирано против коронавирусот.

Бајден за Ес-БиСи Њуз изјави дека е тешко да се реализира идејата САД да постигнат имунитет кон стадо пред крајот на летото.

Според Центрите за контрола и превенција на болести, САД досега дале точно 41.210.937 дози од вакцините против Ковид-19, а низ земјата дистрибуирале 59.307.800 дози.