Спорт 27. декември 2018. / 09:32

Стоилов го напушти изборот “Спортист на годината” поради двојазичност

Ракометарот на Вардар и македонската репрезентација, Стојанче Стоилов демонстративно го напуштил изборот на Спортист на годината во организација на Агенција за млади и спорт.

Капитенот на „црвено црните“ се налутил кога преставниците од албанските клубови добитници на награди на присутните им се обратилe на албански јазик. Стоилов на излегување од салата ја треснал вратата и заминал.

Наградата за најдобар спортист во машка конкуренција замина во рацете на каратистот Емил Павлов, додека за најдобра спортистка прогласена беше ракометарката Сара Ристовска. Најдобар спортист во странство е Кирил Лазаров, а добитници на признанија беа машката и женската ракометна репрезентација, Карате федерација на Македонија и други.

Добитници на награди: 

Најуспешен спортист: Емил Павлов (карате)

Најуспешна спортистка: Сара Ристовска (ракомет)

Најуспешен спортист во странство: Кирил Лазаров (ракомет)

Најуспешна федерација: Карате федерација на Македонија

Најуспешен тренер: Сашко Арсовски (карате)

Најуспешен машки национален тим: Ракометна репрезентација

Најуспешен женски ракометен тим: Ракометна репрезентација

Најуспешен спортисти со инвалидидет:  Оливера Наковска-Бикова (стрелаштво)

Најдобар млад спортист: Фахик Весели (карате) – сребрен медал ЕП, бронзен медал МОИ

Најдобра млада спортистка: Анамарија Георгиевска (таеквондо), бронзен медал на СП во Тунис

Најуспешен клуб универзитети:  Мал фудбал УКИМ

Најуспешен клуб средни училишта: „8 Септември“ – Тетово

Најуспешен клуб основни училишта: „Тефејуз“ – Чаир