Спорт 04. октомври 2018. / 16:12

Роналдо нема да игра за Португалија

Роналдо нема да игра за Португалија

Напаѓачот на Јувентус и капитенот на португалската фудбалска репрезентација Кристијано Роналдо нема да игра за националниот тим до крајот на 2018 година.

Роналдо побарал од селекторот да не биде повикан за натпреварите во октомври и ноември. Португалија ќе одигра два дуела во октомври, со полскиот тим во Лигата на нациите и пријателски со Шкотска, а во ноември со Италија во Лигата на нациите.

Во септември, напаѓачот претходно контактирал со тренерот Фернандо Сантос и побарал да не го повика на пријателскиот меч со Хрватска и со Италија во Лига на нации.

Причината за оваа одлука беше желбата на Португалците да се прилагоди во Јувентус.

Роналдо стана играч на клубот од Торино во јули 2018 година. Досега за Јувентус во Серија А одигра седум натпревари постигна три гола и запиша четири асистенции.