Спорт 23. август 2020. / 14:30

Легендарниот боксер се враќа во рингот: Кокаинот не е евтин, мора да заработиш за да купиш

Легендарниот боксер се враќа во рингот: Кокаинот не е евтин, мора да заработиш за да купиш

Пензионираниот боксер Оскар де ла Хоја неодамна изјави дека се враќа на рингот на 48-годишна возраст. Едно време, тој имаше титули во шест различни категории, и рече дека нема намера да учествува во какви било шоу-борби, но дека ќе се обиде во вистински натпревар.

Да, гласините се вистинити. Се враќам на рингот и ќе се борам со кој било. Ми недостасува рингот, и сакам бокс. Боксот ми даде сè што имам во животот и сакам да се вратам на тоа – рече Де ла Хоја, кој последен пат се бореше во 2008 година, кога загуби од Мани Пакијао.

Неговите изјави ги коментира и шефицата на УФЦ, Дана Вајт, која не беше воодушевена од можното враќање на Де Ла Хоја.

Кокаинот не е евтин. Таа дрога е скапа и мора да ја заработите некако за да можете да ја купите – рече Вајт.