Спорт 30. август 2018. / 11:06

Играч на Јувентус прави трансфер во Реал Мадрид!

Играч на Јувентус прави трансфер во Реал Мадрид!

Напаѓачот на Јувентус, Паоло Дибала ќе ја продолжи кариерата во Реал, објави „Калчомеркато“.

Според изворот, шпанскиот клуб ќе плати 180 милиони евра за 24-годишниот Аргентинец. Годишната Платата на напаѓачот ќе биде 16 милиони евра.

Актуелниот договорот на Дибала со Јувентус е до летото 2022 година и има плата 5,5 милиони евра годишно.

Досега за 141 натпревар во дресот на „Старата Дама“ Дибала има постигнато 68 гола. Има освоено седум трофеи, по три првенства и купа на Италија, и еден Суепр куп.