Скопје 25. ноември 2020. / 21:25

Најмногу активни случаи на Ковид-19 во Гази Баба и Аеродром, најмалку во Арачиново

Најмногу активни случаи на Ковид-19 во Гази Баба и Аеродром, најмалку во Арачиново

Денеска се регистрирани 570 случаи нови слуачи на Ковид-19 во Скопје. Активни случаи по општини Скопје денеска: (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

Гази Баба – 1490
Аеродром -1474
Кисела Вода – 1245
Карпош – 1186
Центар – 1173
Ѓорче Петров – 874
Чаир – 639
Бутел – 584
Илинден – 251
Шуто Оризари – 206
Петровец – 128
Сарај – 160
Чучер Сандево – 99
Зелениково – 83
Сопиште – 66
Студеничани – 52
Арачиново -31

Нераспределени се 214, додека пак странци се 175.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 57.451, бројката на оздравени пациенти е 34.970, на починати е 1.600, а бројот на активни случаи изнесува 20.881.