Скопје 05. февруари 2021. / 12:12

Хоспитализирани 24 пациенти во скопските ковид-центри во изминатото деноноќие

Хоспитализирани 24 пациенти во скопските ковид-центри во изминатото деноноќие

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализрани 24 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 249 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град, соопшти Министерството за здравство.

Во последното деноноќие, на интерните клиники имало пет приеми.

Во ковид центарот во ГОБ „8 Септември“ имало осум нови приеми на пациенти, а на Инфективната клиника 11 во текот на вчерашниот ден.

Во изминатите 24 часа дома се пуштени 20 оздравени пациенти.

Во моментов на Кожната клиника во ковид – центарот се лекуваат 18 пациенти, на Клиниката за неврологија 25 болни, а на Институтот за ТБЦ се примени вкупно 18 пациенти со симптоми на корона вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ има вкупно 80 болни, а на Клиниката за инфективни болести лежат 87 пациенти, додека во Иститутот за белодробни заболувања кај деца Козле има 21 пациент.

Вкупно 249 пациенти потврдени и сомнителни за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во болниците во главниот град. Голем дел од пациентите се на кислородна поддршка.

Бројот на приеми во изминативе денови е стабилен и изутрината до 8 часот имало 92 слободни места, а се очекува во тек на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места. Сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и можат да згрижат пациенти кои имаат потреба од кислородна поддршка, стои во соопштението.