Регион 17. јануари 2020. / 10:45

Вучиќ за загадениот воздух: Се работи за хистерија, синот го шетам надвор најнормално

Вучиќ за загадениот воздух: Се работи за хистерија, синот го шетам надвор најнормално

Претседателот на Србија Александар Вучиќ имаше жестока полемика со Јована Јоксимовиќ на тема загадувањето во Србија. Белград со денови е еден од најзагадените градови во светот, но Вучиќ смета дека од тоа се прави преголема фама и дека загадениот воздух се користи за политички цели.

Трите деца ми живеат во најзагадениот дел во Нов Белград. Малиот Вукан реовно го шетаме надвор најнормално. И мене така ме шетаа. Се работи за хистерија. Не живеат моите деца којзнае каде туку овде. Пијат исто млеко дишат ист воздух-објасни Вучиќ.