Регион 22. септември 2020. / 20:30

Во Подгорица утре конститутивна седница на новиот црногорски Парламент

Во Подгорица утре конститутивна седница на новиот црногорски Парламент
epa05645921 A general view during the first constitutive session of the Montenegro Parliament in Podgorica, Montenegro, 24 November 2016. Montenegro's Prime Minister Milo Djukanovic and leader of ruling Democratic Party of Socialists will not serve as prime minister in the next government. The Democratic Party of Socialists (DPS) had decided to propose Dusko Markovic as new candidate for the post of the Montenegro Prime Minister .The opposition did not attend the parliament session because of the irregularities during election day. EPA/BORIS PEJOVIC

Конститутивната седница на новиот состав на Парламентот на Црна Гора ќе се одржи утре во Подгорица. На првата седница по парламентарните избори, одржана на 30 август, ќе бидат избрани новиот претседател и потпретседатели на Парламентот на Црна Гора, како и претседателот и членовите на Административниот одбор, собраниско работно тело задолжено за избори и именувања, пренесува Анадолија.

Според наводи од црногорскиот Парламент, претходно ќе треба да се усвојат извештајот на Државната изборна комисија за резултатите од парламентарните избори и заверените мандати на пратениците.

Државната изборна комисија на Црна Гора (ДИК) ги објави конечните резултати од парламентарните избори на 14-ти септември, според кои три опозициски коалиции освоија 41 место, додека сегашното владеачко мнозинство има 40 места во новиот состав на црногорскиот Парламент.

По конститутивната седница на парламентот, претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, е должен да закаже консултации со претседателите на парламентарните партии, со цел да предложи мандатар за состав на новата Влада на Црна Гора најдоцна за 30 дена.