Регион 26. јануари 2019. / 17:55

Во лавина на Шар Планина загина заменикот министер за дијаспора

Во лавина на Шар Планина загина заменикот министер за дијаспора

Косовскиот заменик министер за дијаспора, Аријан Даци, загинал во лавина на Шар Планина, објавија приштинските медиуми, а пренесува српски „Блиц“.

Според информациите, несреќата се случила во близина на скијачкиот центар „Брезовица“, на Шар Планина, една од најпосетуваните зимски туристички дестинации во Косово.

Како што пренесува сајтот „Газета експрес“, Басри Шабани, претставник на полицијата во Урошевац, потврдил дека во лавината кој „Брезовица“ имало човечки жртви.

Смртта на Аријан Даци, кој е син на поранешниот претседател на косовскиот парламент, Неџат Даци, за „Газета експрес“ ја потврдиле и претставници од косовската влада.