Регион 06. декември 2020. / 23:15

Во Хрватска дете згмечено од лифт, докторите се борат за неговиот живот

Во Хрватска дете згмечено од лифт, докторите се борат за неговиот живот

Од полицијата не сакаат да откриваат детали за несреќата бидејќи во неа учествувало дете.

Загребската полиција денес добила дојава за несреќа во центарот на Загреб околу 15.30 часот. Како што се дознава, малото дете е згмечено од лифт у зграда. Се здобило со тешки повреди и лекарите се борат за неговиот живот, пренесе „Индекс“:

Повреденото дете е превезено во „КБЦ Ребро“ за да му биде пружано лекарна помош по брзата интервенција на пожарникарите кои детето го извадиле за три минути, потврдиле за Индекс од полицијата.

Од полицијата не сакаат да откриваат детали за несреќата бидејќи во неа учествувало дете.

-Пациентот е примен во тешка состојба и се применувааат сите постапки на интензивната медицина со цел стабилизација и спасување на животот, дознава „Дневник.хр“ од болницата „Ребро“.