Регион 30. мај 2020. / 20:45

Во Албанија новозаразени 23 или вкупно 1.122 лица

Во Албанија новозаразени 23 или вкупно 1.122 лица

Во последното деноноќие, од направените 229 тестови, во Албанија потврдени се 23 новозарзени со Ковид-19, од нив двајца здравствени работници.

Во последните 24 часа забележан е поголем број пациенти во Инфективната клиника споредено со изминатитите денови. Моментно хоспитализирани се 26 лица од нив четворица се на интензивна терапија, додека еден е интубиран.

Во исто време болеста ја победиле шест лица или  857 од вкупно заразените 1.122 лица. Активни на болеста се 232 лица, главно во Тирана, Драч и Круја. Продолжуваат среолошките тестирања кај здавствените работници. До сега направени се 1.450 тестови при што позитивни биле девет осто од нив.