Регион 24. јуни 2020. / 09:59

(ВИДЕО) Силно невреме во Истанбул со торнада и грмотевици

(ВИДЕО) Силно невреме во Истанбул со торнада и грмотевици

Силно невреме го погоди вчера Истанбул проследено со пороен дожд, грмотевици и торнада, јавија турските медиуми. Во невремето загина Сириец на возраст од околу 30 години.

Истанбулската метеоролошка служба предупреди со жолт код за очекуваното лошо време во метрополата. Во населбата Бешикташ, многу автомобили останаа потопени до половина. Плоштадите и улиците се претворија во реки. Во областа на Босфорот и околината, дождот се претвори во град.

Од невремето искорнати беа дрва во областа Аџибадем, а торнада се формираа во Чаталџа и Хадумкој, што се гледаат само во апокалиптични филмови, јавија локалните медиуми.