Регион 13. мај 2019. / 21:35

(ВИДЕО) Поплава, откорнати дрвја, срушени кровови: Невреме беснее во Хрватска

(ВИДЕО) Поплава, откорнати дрвја, срушени кровови: Невреме беснее во Хрватска

Силното невреме предизвика хаос во Хрватска, но и во цел регион.

Невремето кое веќе втор ден беснее во Загреб, а зад себе остави откорнати дрвја, урнати реклами, клима уреди, расфрлани контејнери, оштетени семафори.

Силниот ветер кој дуваше рушеше и кровови. Од глетката останаа запрепастени станарите на загрепската Јежевска улица кои пред својот влез затекнаа лимен кров тежок четири тони.

Најстрашно беше во селото Корана. Погледнете: