Регион 16. ноември 2019. / 00:36

(ВИДЕО) Орканска бура пустоши по Јадранот, издаден црвен аларм за викендов

(ВИДЕО) Орканска бура пустоши по Јадранот, издаден црвен аларм за викендов

Еден ден откако временските прилики малку се смирија Далмација одново погодена од бури.

После пладне беа забележани првите удари на невреме, а од 21 часот најсилните ветрови беа измерени во Сплит, чија силина на удар изнесуваше 140 километри на час.

Локалните медиуми пренесуваат дека е можно низ градот Умаг на полуостровот Истра да преминала „пијавица“ (торнадо над вода). Се уште се проверуваат информациите и се додава дека е забележана огромна штета во градот.

Настрадале дрва и покриви од зградите, гранки се расфрлани насекаде по улиците, а Умаг потоа беше погоден од силен дожд.

Заради ветрот во прекин се бројните траект, катамарански и бродски линии. На отвроено море веќе се развиени повеќеметарски бранови.

Популарниот Југо дополнително ќе се засили за време на викендот, а пикот се очекува да го достигне во недела наутро. Државниот хидро-метеоролошки завод за утре издаде црвен аларм за целото крајбрежје.