Регион 03. декември 2019. / 12:53

Средба Вучиќ-Церар: Србија и Словенија се за европска перспектива на Западен Балкан

Средба Вучиќ-Церар: Србија и Словенија се за европска перспектива на Западен Балкан

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ оствари средба со министерот за надворешни работи на Словенија, Миро Церар, на која што разговарале за интензивирање на севкупната билатерална соработка, особено во областа на економијата, како и за регионалните односи и процесот на евроинтеграција на Србија.

Двајцата соговорници истакнаа дека и двете држави се заинтересирани за одржување на стабилноста на Западен Балкан, за неговата европска перспектива, како и за продолжување на дијалогот на сите нивоа, соопшти Канцеларијата за соработка со медиумите на Претседателот на Србија.