Регион 01. март 2020. / 17:05

Солзавци и шок бомби: Повторни инциденти на грчко – турската граница

Солзавци и шок бомби: Повторни инциденти на грчко – турската граница

Со камења, дрва и разни предмети, насобраната група во неутралната зона на граничниот премин меѓу Грција и Турција, но од турска страна, ја нападнала грчката полиција, која одговорила со солзавец и шок бомби, за мигрантите и бегалците да се повлечат. Во инцидентот е повреден еден полицаец, јави дописничката на МИА од Атина.

Во обидот на грчката полиција да спречи нов влез на бегалци и мигранти на грчка територија, од камен фрлен од другата страна полесно е повреден полицаец во пределот на лицето и бил пренесен во болница каде што му била пружена прва помош.

Според грчките медиуми, полицијата употребила и цистерна со топови вода за растерување на насобраните групи, а од фрлените предмети на грчка страна, оштетени се две возила на војската.