Регион 01. јануари 2021. / 16:11

Словенија од понеделник започнува со масовно тестирање за Ковид 19

Словенија од понеделник започнува со масовно тестирање за Ковид 19

Словенија од понедленик почнува со масовно тестирање на населението за коронавирус, најави словенечкиот премиер Јанез Јанша.

Премиерот појасни дека тоа ќе се спроведе преку брзи антигени тестови и ги повика луѓето да бидат тестирани со цел да се идентификуваат можните асимптоматски случаи и да се сузбие епидемијата поефикасно.

Владата објави дека ски-туризмот ќе биде дозволен од сабота, но посетителите ќе мора да имаат негативен тест за Ковид-19. Антигени тестови ќе се вршат од утре на граничните премини за оние кои сакаат да влезат во Словенија и да избегнат мерки за карантин.

Секој што ќе пристигне во земјата од „црвените“ зони ќе може да влезе без карантин, но само доколку има негативен тест од последните 24 часа. (МИА)