Регион 11. март 2019. / 22:11

Силно невреме ја зафати Хрватска – утре на удар и Македонија

Силно невреме ја зафати Хрватска – утре на удар и Македонија

Во текот на денешиот ден делови од Хрватска се зафатени со силно невреме, проследено со силен ветер и врнежи од град, а на некои места вее и снег.

Според податоците на метеоролошките станици, регистрирани се и повеќе од 2000 громови во денот на денот, а температурата се спуштила до 0 степени целзиусови.

Според најави, утре во Македонија се очекува да биде почувствувана циклонската активност која носи силен ветер, ниски температури и снег.