Регион 31. јануари 2019. / 10:08

Приштина: Ќе паднат таксите за Србија или владата во Косово

Приштина: Ќе паднат таксите за Србија или владата во Косово

Американскиот амбасадор во Приштина, Филип Коснет утринава се состана со косовските лидери, Хашим Тачи, Кадри Весели и Рамуш Харадинај. По тоа ќе следи одлука.

Главна тема на нивните разговори ќе биде барањето на САД за укинување на 100 % зголемените такси на робата во Србија и БиХ.

По состанокот ќе биде поизвесно дали во Приштина ќе паднат таксите или Владата, проценуваат аналитичарите.

Состанокот се одржува во кабинетот на косовскиот претседател, Хашим Тачи и то авоедно е прва средба на претседателот со премиерот Харадинај по 7 дена.