Регион 02. јануари 2021. / 11:30

Полицијата потврди: Задушување е причина за трагичната смрт на младите во Босна

Полицијата потврди: Задушување е причина за трагичната смрт на младите во Босна

Полицијата официјално потврди дека осумтемина млади луѓе кои починале на новогодишната ноќ во општина Посужје во БиХ починале како резултат на задушување.

Во соопштението се наведува дека на 1 јануари, во 10:05 часот, полицијата во Посушје добила дојава дека осум лица се убиени во викенд куќа лоцирана во близина на градот Трибистово.

-Вработените во Здравствениот дом во Посужје и полицијата излегоа на местото на настанот, кои заедно со дежурниот обвинител спроведоа истрага и утврдија дека С.Р., М.Р., Ш.П., М.С., М.П. и С.Ј., сите родени во 2001 година и од областа на општина Посужје, пренесува Дневни аваз.

Исто така, истрагата утврдила дека најверојатно станува збор за задушување, а по наредба на дежурниот обвинител во Широки Бријег, мртвите биле пренесени во Одделот за патологија на СКБ Мостар, каде ќе се изврши обдукција, по што, а евентуално и друго потребно вештачење, ќе се знае причина за смртта.