Регион 11. февруари 2020. / 14:15

Починал Ратко Младиќ

Починал Ратко Младиќ

Според непотврдени информации од Хаг, починал генералот Ратко Младиќ, објави „Б92“.

Веста за смртта на Младиќ ја објавила заменичката премиер и министерка за надворешни работи на БиХ, Бисера Турковиќ.

Претседателот на Меѓународниот суд на правдата, А.А. Јусуф ми ја потврди веста за смртта на воениот криминалец, Ратко Малдиќ – објавила Турковиќ на твитер.