Регион 25. октомври 2020. / 22:35

Нови рестриктивни мерки од утре во Хрватска

Нови рестриктивни мерки од утре во Хрватска

Вo Хрватска од понеделник поради зголемениот број на новозаразени со коронавирус ќе биде забрането собирање на повеќе од 50 лица, маските ќе бидат задолжителни и на отворено, а ќе престане да се продава алкохол после полноќ до шест наутро.

Со новата уредба е пропшана и строга мерка на физичко дистанцирање – два метри во затворено и еден ипол метар на отворен простор.

На свадби и на погреби не смее да има повеќе од 30 лица, а на приватни прослави само до 15 гости.

Спортските настани можат да се одржуваат без публика, а сите други јавни настани може да траат до 22 часот.

Во последното деноноќие во Хрватска се регистрирани 2421 новозаразени, а починале осум лица.