Регион 25. октомври 2020. / 21:19

Нови 299 заболени од Ковид-19 во Албанија

Нови 299 заболени од Ковид-19 во Албанија

Во Албанија продолжува високата бројка на новозаразени, појава присутна овој месец, кога во просек кај 20 до 23 отсто од дневно тестираните се дијагностицира ковид-19.

Во последното деноноќие од направените 1.315 тестови позитивен резултат е добиен кај 299 лица, што е 23 отсто од тестираните, со што вкупната бројка на заразени изнесува 19.157. Најголем број од новодијагностицираните се од Тирана, 184, каде активни на болеста се 4.133, што е повеќе половина од вкупната бројка, која изнесува 8.026, информираа од Министертвото за здравство и социјална заштита.

Според истиот извор, битката со опасниот вирус, во последните 24 часа, ја добиле 106 или вкупно 10.654, додека ја изгубија четири пациенти, односно 477 до сега.

Во исто време зголемен е и бројот на оние на кои им е потребно болничко лекување. Моментално во двете ковид болници се третираат 271 паценти, што е за десетина повеќе споредено со вчера. Апелираме на строго почитување на препораките за заштита. Посебно апелираме при секој симптом на опасниот вирус да се јавите кај вашиот семеен лекар, ништо не оставајте до последен момент, апелираат од Министерството.

Претходно, претседателот Илир Мета побара под итно зголемување на бројот на тестови дневно, по податокот изнесен од СЗО дека во неговата земја се прават најмалку тестови во светот во однос на бројот на жители.