Регион 17. октомври 2019. / 22:10

Курти ги наведе трите принципи според кои треба да се водат преговорите со Белград

Курти ги наведе трите принципи според кои треба да се водат преговорите со Белград

Лидерот на движењето Самоопределување, Албин Курти кое освои најмногу гласови на изборите на Косово, вели дека преговорите со Белград треба да подразбираат 3 принципи. Тие се, како што наведе, да нема договор без дијалог, да нема дијалог со мапи околу територии и околу мапите да се погрижат експерти за демаркација на границата, а не политичарите.

Тој за најновиот број на белградскиот неделник „НИН“ кажа дека косовскиот претседател Хашим Тачи работел противуставно додека преговарал со претседателот на Србија Александар Вучиќ околу територијата, бидејќи за меѓународните преговори и договори, како што кажа, мандат имаат владата и премиерот, кои одговараат пред собранието, а не претседателот.

Ние ќе бараме интерпретација од уставниот суд за неговата политичка дејност. Неговата кариера е во залез – рече Курти.

Според него, идејата за Заедница на српски општини „не може да се оствари“ бидејќи е противуставна, како и дека Србите своите граѓански и национални права треба да ги остварат преку институциите на Косово.

Јас сум спремен и волен да ги слушнам барањата за правата на граѓаните, но не и апетитите на Белград за територии – истакна Курти.