Регион 14. јануари 2021. / 18:34

Конечно одреден датумот за парламентарните избори во Бугарија

Конечно одреден датумот за парламентарните избори во Бугарија

Бугарскиот претседател Румен Радев пресече – парламентарните избори во земјата ќе се одржат на 4 април, односно една недела подоцна од претходно најавуваниот термин 28-ми март.

Веста ја соопшти самиот Радев во обраќање до нацијата. Тој изминативе денови имаше консултации со претставниците и на парламентарните и на вонпарламентарните партии.

Помалите партии бараа изборите да се одржат што е можно подоцна, додека ГЕРБ на премиерот Бојко Борисов бараше тие да бидат на 28 март и го обвинија Радев дека сака да манипулира.

Радев побара од сите институции да се однесуваат одговорно и да ги преземат соодветните мерки за безбедно гласање во време на пандемија.