Регион 31. декември 2019. / 10:00

Киднапирани осум членови на екипаж на грчки танкер во Камерун

Киднапирани осум членови на екипаж на грчки танкер во Камерун

Осум членови на екишажот на грчкиот танкерот „Happy Lady“, закотвен на пристаништето во Камерун, се киднапирани, а еден е повреден при вооружен напад.

Како што соопштуваат од Министерството за поморство на Грција, во екипажот имало вкупно 28 членови, а од киднапираните осум, петмина се Грци, двајца се Филипинци и еден Украинец. За време на инцидентот бил повреден еден од грчките државјани.

За нападот, веднаш било известено Министерството за надворешни работи на Грција, а министерот за поморство Јанис Плакиотакис дал наредба на надлежните служби во министерството, во соработка со МНР и компанијата во чија сопственост е танкерот, внимателно да го следат случајот.