Регион 11. февруари 2021. / 15:24

Хрватска ги олабавува мерките: Се отвораат спортските сали, обложувалници и казината

Хрватска ги олабавува мерките: Се отвораат спортските сали, обложувалници и казината

Од 15 февруари, Хрватска донесе одлука да им овозможи на угостителите да продаваат кафе за носење, отворени спортски сали, обложувалници, казина и часови за деца кои учат странски јазици.

Ова го изјави денеска премиерот Андреј Пленковиќ, кој на отворениот дел од владината седница, рече дека е донесена одлука за олеснување на мерките, но дека останува предупредувањето за претпазливост.

Тој најави дека повторно ќе ја анализира ефикасноста на мерките на 1 март и дека потоа тие ќе продолжат со можно олеснување или влошување, доколку се влоши епидемиолошката состојба, пренесува Танјуг.

Тие се подготвени да ги ревидираат епидемиолошките мерки во секое време, доколку забележиме влошување на епидемиолошката состојба, изјави Пленковиќ