Регион 04. август 2020. / 11:02

Харадинај се пофали дека сопреле две земји да го повлечат признавањето на Косово

Харадинај се пофали дека сопреле две земји да го повлечат признавањето на Косово

Министерката за надворешни работи на Косово, Мелиза Харадинај тврди дека Приштина сопрела две земји од подрачјето на Пацификот да го повлечат признавањето на независноста на Косово.

Харадинај објасни дека тоа се случило кога ја преземала функцијата министер за надворешни работи и дијаспора.

Две држави најавуваа дека ќе го повлечат признавање на Косово. Тие се од подрачје на Пацифик – истакна Харадинај.

Според неа, претставнивци од Приштина биле во директен контакт со претставниците на тие земји.

Преземавме потребни акции заедно со нашите сојузници тоа да го спречеме – наведува Харадинај.