Регион 24. јануари 2021. / 19:56

Европската Унија утре ќе ја разгледува можноста за поделба на вакцини за земјите од Западен Балкан

Европската Унија утре ќе ја разгледува можноста за поделба на вакцини за земјите од Западен Балкан

По лидерите, министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ утре ќе ја разгледаат можноста за ажурирање на стратегијата за поделба на вакцините против Ковид-19 со трети земји, пред сè со земјите од Западен Балкан и соседите.

Состанокот на Советот за надворешни работи почнува утре во 9:00 часот, а ќе го води шефот на дипломатијата на ЕУ, Жосеп Борел.

Како што е наведено во Брисел, првата точка на дневниот ред ќе биде презентирање на Борел на стратегијата на ЕУ за дистрибуција на вакцини против Ковид-19 на трети земји и други напори на ЕУ да се обезбеди еднаков и фер пристап до безбедни вакцини на глобално ниво.

Министрите потоа ќе разменат мислења за неодамнешното апсење на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални по неговото враќање во Русија на 17 јануари 2021 година.

Советот, меѓу другото, ќе дискутира и за трансатлантските односи, со цел иден ангажман со новата американска администрација по инаугурацијата на Џозеф Бајден за 46 претседател на САД на 20 јануари.