Регион 11. јануари 2019. / 13:48

Две лица загинаа во Банско

Две лица загинаа во Банско

Две лица загинаа во снежна лавина која денеска околу 11 часот се случи над Банско, Бугарија. Според бугарските медиуми, едниот сноубордист загинал на лице место, додека другиот бил извлечен од затрупаниот снег, но набрзо им подлегнал на повредите.

Како што јавува бугарски „24 часа“, лавината ги влечела загинатите сноубордисти дури 800 метри.

Надлежните со денови апелирале на опасноста од лавини.