Регион 04. ноември 2018. / 14:57

Два земјотреса регистрирани кај Закинтос

Два земјотреса регистрирани кај Закинтос

Два нови помали земјотреси ја потресоа областа во близина на западниот грчки остров Закинтос, но истите не предизвикале никаква штета, соопштија грчките геолошки експерти.

Институтот за геодинамика во Атина информира дека земјотресите се случиле во рок од седум минути, објави агенцијата АП.

Првиот, со јачина од 4,4 степени, бил регистриран во 5:11 по локално време, a епицентарот бил на 78 километри јужно од Закинтос, на длабочина од 10 километри.

Седум минути подоцна, земјотрес од 5,0 степени бил забележан 59 километри југозападно од островот на длабочина од седум километри.

На 26. октомври, Закинтос беше погоден од силен земјотрес со јачина од 6,4 степени, а оттогаш се регистрирани 21 нови земјотреси во интервал од 4,0 до 5,5 степени.