Регион 22. декември 2019. / 11:53

Црвен метео аларм во Црна Гора: Најавено силно невреме

Црвен метео аларм во Црна Гора: Најавено силно невреме

Во централните и јужните делови на Црна Гора денеска е на сила црвен метео-аларм, така што оваа област ќе биде под силно влијание на циклонска активност што ќе предизвика многу нестабилно време, интензивен дожд и силен јужен ветер.

Во крајбрежните и повисоките континентални региони, особено во планинските области на север, се очекуваат обилни врнежи од дожд со засилен јужен ветер.

Синоќа, поради обилните врнежи од дожд, имаше свлечиште во Брајичи, што предизвика возилата наизменично да сообраќаат по една лента.