Регион 18. октомври 2019. / 15:29

Ципрас: Понекогаш европските вредности се посилни на Балканот отколку во Брисел

Ципрас: Понекогаш европските вредности се посилни на Балканот отколку во Брисел

Понекогаш европските вредности се посилни на Балканот отколку во Брисел, напиша на Твитер поранешниот грчки премиер и лидер на СИРИЗА Алексис Ципрас. Toj додаде дека неодредениот датум за почеток на пристапни преговори за Македонија е порака на слабост и пораз за европска структура, jави дописничката на МИА од Атина.

Одлуката на Европскиот совет да отфрли почеток на пристапни преговори за Северна Македонија е порака на слабост и пораз на европската структура. Понекогаш европските вредности се посилни на Балканот отколку во Брисел. Ќе продолжиме да се бориме за иднината и за обединетоста на Европа. Тоа им го должиме на нашите народи – напиша Ципрас на Твитер.