Регион 22. септември 2020. / 11:05

Бесмислени и луди се критиките на Курти, вели Гренел

Бесмислени и луди се критиките на Курти, вели Гренел

Американскиот амбасадор и специјален претставник за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел, синоќа како бесмислени ги оцени тврдењата на лидерот на Самоопределување, Албин Курти, за тоа дека договорот од Вашингтон е на штета на Косово, посебно во делот за езерото Газивода.

Тврдењата на косовскиот опозиционер Гренел ги оцени како „луд критицизам“, пренесува порталот Репортери.

Тоа е целосно луда критика и не би и придавал многу значење. Почетокот на спроведувањето е голем ден, голем процес, политичарите не би биле политичари ако не критикуваат и тоа е во ред. Горди сме на овој договор, ќе видите дека ова не се само празни зборови, рече Гренел.