Регион 04. декември 2019. / 12:32

Апостолова: Важно е што побрзо да се формира влада во Косово и да продолжи дијалогот со Србија

Апостолова: Важно е што побрзо да се формира влада во Косово и да продолжи дијалогот со Србија

Високата претставничка на ЕУ во Косово, Наталија Апостолова, порача дека конечниот договор меѓу Белград и Приштина треба да биде сеопфатен, ефективен и во согласност со меѓународните конвенции и вредностите на Унијата.

– Најважно е косовската влада да се формира што е можно поскоро за да може дијалогот меѓу Белград и Приштина наскоро да биде продолжен – изјави Апостолова.

Во интервју за Косово онлајн, таа вели дека новиот висок претставник на Унијата за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борељ од Шпанија, која не ја призна независноста на Косово, нема да влијае на иднината на Балканот или на дијалогот Белград-Приштина.

Апостолова го повтори ставот дека Приштина треба да ги укине таксите од 100 отсто и дека српски претставници треба да бидат дел од новата влада.