Регион 01. март 2021. / 23:15

Амбасадорот на САД Коснет: На Косово има само кучиња скитници и корона

Амбасадорот на САД Коснет: На Косово има само кучиња скитници и корона

Извештајот кој го  испратил амбасадорот на САД на Косово Филип Коснет во Стејт Департентот отсликува каква е состојбата кај нашиот северен сосед. Тој ја опишува катастрофата во која се наоѓа Косово на секое поле, објавува „Ало.рс“.

Амбасадата во Приштина се наоѓа во точка на пукање. И пред Короната Косово беше погодено со загаден воздух, малку има зелени површини за активности надвор.

 

Инфраструктурата исто така е лоша. Кучињата скитници можат да бидат агресивни во ловот за храна .Поради таа причина но и поради короната службениците се „ заглавени“ во затворен простор“ -се наведува во депешата.

Амбасадорот исто така се жали дека многу службеници се позитивни на корона и оти Вашингтон ги заборавил за вакцинација